Jesienne Spotkania Modelarskie
 

Jesienne Spotkania Modelarskie

VI JESIENNE SPOTKANIA MODELARSKIE 14/15.11.2015

Sobota i niedziela 14/15 listopada w Galerii Miechowskiej upłynęły pod znakiem VI Jesiennych Spotkań Modelarskich zorganizowanych przez Sekcję Modelarską „Ikar” CKiS w Miechowie. Stoisko wystawiennicze było dostępne dla odwiedzających w holu głównym Galerii i zostało podzielone na dwa odrębne tematy: w sobotę prezentowano militaria (43 modele gł. pojazdów gąsienicowych i kołowych oraz samolotów), a w niedzielę pojazdy cywilne ciężarowe (23 modele).

Autorami prac byli miejscowi modelarze: Anna Chmera, Eryk Dźwigała, Karol Zieliński, Łukasz Krupa, Jakub Kozieł i Marcin Durman oraz gościnnie - Grzegorz Wadowski z Jaworzna.

„Zainteresowanie wystawą było ogromne, zwłaszcza w sobotę… Nieliczni – co nas najbardziej cieszy – spędzili przy stoisku nawet i kilkadziesiąt minut, a kilka osób odwiedziło nas zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia” – mówi pomysłodawca wystawy Marcin Durman.

Spotkania Modelarskie, jak sama nazwa wskazuje, to nie tylko bierna wystawa, ale też źródło bogatej wiedzy historycznej i technicznej, które w przyszłym roku, jak tylko warunki na to pozwolą, zostanie poszerzone (zgodnie z sugestią) o stoisko warsztatowe.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz slajdów prezentujących poszczególne etapy budowy samolotu bojowego produkcji polskiej PZL-37B „Łoś”, który kilka lat temu powstał właśnie w Miechowie, w modelarni dawnego MDK, a obecnie CKiS-u. Z modelarskich premier jakie pojawiły się na tegorocznym JSM-ie należy wymienić: niemiecki samolot z czasów drugiej wojny światowej Messerschmidt Bf-109E wykonany w skali 1:32 przez Eryka Dźwigałę oraz niemiecki samochód ciężarowy z lat 50-ych Krupp Titan SWL80 wykonany w skali 1:24, autorstwa Marcina Durmana.

Dyrekcja CKiS oraz modelarze Sekcji Modelarskiej „Ikar” pragną złożyć serdeczne podziękowania Panu Mariuszowi Grzywnowiczowi, za nieocenioną pomoc w zorganizowaniu Wystawy w Galerii Miechowskiej w ramach VI Jesiennych Spotkań Modelarskich – Miechów 2015.

 


 

V JESIENNE SPOTKANIA MODELARSKIE 15.11.2014

W sobotę 15 listopada w Galerii Miechowskiej ul. H. Sienkiewicza 12 w Miechowie, w godz. 8:00 - 14:00 można było obejrzeć dorobek Miechowskiej Modelarni "Ikar" działającej przy CKiS w Miechowie. Ekspozycja przygotowana w ramach V Jesiennych Spotkań Modelarskich liczyła 32 modele,  gł. pojazdy pancerne oraz lotnictwo z okresu II wojny światowej.

Stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, jak się okazało było znakomitym dodatkiem do sobotnich zakupów. Byli jednak i tacy, którzy odwiedzili Galerię tylko i wyłącznie właśnie ze względu na wystawę modeli. Największą radość z ekspozycji mieli niewątpliwie najmłodsi, ale i dorośli zatrzymywali się na dłużej, by obejrzeć te małe arcydzieła. Nikt nie szczędził słów pochwały, a sami modelarze przyznają, że „z tą miejscówką to był świetny pomysł”.

Ci, którzy bacznie obserwują dorobek miechowskiego „Ikara” mogli obejrzeć dwa premierowe modele wystawione publicznie po raz pierwszy:  radziecki czołg T-90 wykonany w skali 1:35 oraz japoński myśliwiec przechwytujący Mitsubishi J2M3 Interceptor (skala 1:48). Oba modele już za tydzień pojadą do Katowic na tamtejszy Konkurs rangi ogólnopolskiej.

Na koniec Dyrekcja CKiS oraz modelarze Sekcji Modelarskiej „Ikar” pragną złożyć serdeczne podziękowania Panu Mariuszowi Grzywnowiczowi, za nieocenioną pomoc w zorganizowaniu Wystawy w Galerii Miechowskiej w ramach V Jesiennych Spotkań Modelarskich – Miechów 2014.

 


 

IV JESIENNE SPOTKANIA MODELARSKIE 23-24.11.2013

Sobota/niedziela 16-17 listopada minęły pod znakiem "Jesiennych Spotkań Modelarskich", podczas których zaprezentowano dorobek miechowskiej Modelarni "Ikar" działającej obecnie przy CKiS.

W tegorocznej edycji Spotkań wystawiono blisko 70 plastikowych modeli redukcyjnych, w tym po raz pierwszy zaprezentowane publicznie: śmigłowiec Mi-24 wykonany w skali 1:48 oraz radziecki czołg KV-1 w skali 1:35 (oba modele Eryka Dźwigały) oraz ciężarówka wojskowa US6 Studebaker wykonana w skali 1:35 przez Sebastiana Rakoczego. Przygotowano tradycyjnie kącik warsztatowy dla wszystkich chętnych pragnących poznać tajniki modelarstwa oraz odbył się test militarny, który zawierał 41 pytań z zakresu militariów i tajników sztuki modelowania. Miechowscy modelarze mieli także okazję dopracować swoje modele, które już za tydzień będą startowały w Ogólnopolskim Konkursie Modelarskim w Katowicach.

Tegoroczna edycja Jesiennych Spotkań Modelarskich odbyła się przy współudziale sponsora, którym była hurtownia artykułów spożywczych "Szu-kaj" Mariana Kajdasa.

 


 

III JESIENNE SPOTKANIA MODELARSKIE 1-2.12.2012

Sobota i niedziela 1-2 grudnia 2012 roku dla Miechowskiego Domu Kultury minęła pod znakiem "Jesiennych Spotkań Modelarskich", które zorganizowała Sekcja Modelarska "Ikar". W holu głównym MDK wystawiono ekspozycję aż 86 plastikowych modeli redukcyjnych, będących replikami głównie pojazdów pancernych, ale także pojazdów cywilnych, dioram i samolotów. Wszystkie prezentowane prace zostały udostępnione dla zwiedzających, którzy mieli okazję również uczestniczyć w zajęciach warsztatowych, wykonując bardzo proste modele kartonowe czy sprawdzić swoją wiedzę w teście militarnym.

"Mamy w tej chwili największą w powiecie kolekcję gąsienicowych pojazdów pancernych z II wojny światowej oraz współczesnych wykonanych w skali 1:35. Kolekcja ta jest sukcesywnie uzupełniana o nowe modele, których jeszcze bardzo dużo brakuje, a wykonanie jednego modelu trwa nieraz kilka miesięcy. Dlatego nabór do modelarni trwa nieustannie przez cały rok" – mówi dyr. MDK Marcin Durman.

Obecnie miechowska modelarnia zrzesza 20 osób, którzy regularnie uczęszczają na zajęcia w każdy poniedziałek i środę. Zima, to okres szczególnie sprzyjający do sklejania modeli, dlatego też postaramy się informowac na bieżąco o postępach warsztatowych miechowskich modelarzy, a kolejna kolejna prezentacja prac już w lutym. Zapraszamy!!!

 


 

II JESIENNE SPOTKANIA MODELARSKIE 13-14.11.2010

Tegoroczna edycja Jesiennych Spotkań Modelarskich zorganizowanych przez Sekcję Modelarską MDK "Ikar" przypadła na 13-14 listopada b.r. Ekspozycję 70-u plastikowych modeli autorstwa 18-u modelarzy można było oglądać w godz. od. 10:00 do 17-ej. W tym samym czasie w budynku MDK miała miejsce giełda modelarska oraz kącik warsztatowy, gdzie wielu próbowało swoich sił w sklejaniu modeli.

Wśród nowości wystawienniczych jako numer jeden należy zakwalifikować dioramę Stanisława Filipa zatytułowaną "Wrzesień 1939", która ze względu na swoje wymiary jak i wykonanie miała największą oglądalność. Ponadto duże wrażenie na zwiedzających, ale i także samych modelarzy zrobił amerykański gąsienicowy pojazd obsługi technicznej M113 Fitter wykonany w skali 1:35 przez Jacka Rakoczego. Nie można nie wymienić tegorocznych debiutantów, którymi byli: Eryk Dźwigała, Bartosz Grela, Klaudia Cholewa, Andrzej Piątek, Jakub Zawartka i Krzysztof Górkiewicz. Kilku uczestników Sekcji Modelarskiej MDK nie zdążyło wykonać swoich modeli, także swój debiut niewątpliwie odnotują na kolejnej wystawie.

Stałym punktem przygotowanym przez organizatorów były konkursy z nagrodami, a pytania jak zwykle dotyczyły historii sklejanych przez warsztatowiczów modeli. Niektóre z nich przysporzały nielada trudności. Młodzi adepci modelarstwa wyszukiwali więc odpowiedzi w internecie. Duże podziękowania należą się Wojciechowi Bogaczowi ze sklepu internetowego dosklejania.pl, który ufundował liczne nagrody.

Spotkania Modelarskie w Miechowie były także pretekstem do ogłoszenia kolejnego już zimowego konkursu "Modelarze Na Start!", którego rozstrzygnięcie nastąpi w lutym 2011 roku. Zimowa aura sprzyja sklejaniu modeli, stąd też pomysł organizatorów na tego typu zagospodarowanie czasu wolnego dzieci oraz dorosłych. Konkurs daje możliwość wykazania się we wszystkiego rodzaju technikach, w kategoriach: lotnictwo i kosmonautyka, statki i okręty, pojazdy szynowe, kołowe, gąsienicowe, dowolne budowle, dioramy oraz figurki.

 


 

JESIENNE SPOTKANIA MODELARSKIE 24-25.10.2009

Miniony weekend 24/25 października dla Miechowskiego Domu Kultury minął pod znakiem modelarstwa, gdyż w tych właśnie dniach w holu głównym wystawiali swoje prace członkowie sekcji modelarskiej MDK oraz modelarze indywidualni. A wszystko w ramach "Jesiennych Spotkań Modelarskich", których inicjatorem i pomysłodawcą byli: dyr. MDK - Marcin Durman oraz mieszkaniec Brzuchanii, właściciel sklepu modelarskiego - Wojciech Bogacz. "Ostatnie tego typu przedsięwzięcie mieliśmy w lutym b.r., dlatego doszedłem do wniosku, że najwyższy czas spotkać się ponownie, zaprezentować swoje prace, ale także miło spędzić czas w gronie pasjonatów tej sztuki. Była też okazja aby tą wystawą zachęcić do wzięcia udziału w konkursie modelarskim, który ogłaszamy na sezon zimowy, a szczegóły którego będziemy wkrótce podawać. Generalnie chodzi o to, aby do 15 stycznia 2010 roku wykonać dowolny model i poddać go ocenie komisji. Przewidujemy oczywiście nagrody za najlepiej wykonane modele, no i oczywiście wystawę pokonkursową."

Chętni do wzięcia udziału w konkursie na pewno będą, bo wskazują na to reakcje odwiedzających obecną wystawę, która oprócz aspektów cieszących oko miała również dużą wartość merytoryczną, bowiem każdy model był szczegółowo opisany. Mogliśmy się więc dowiedzieć kiedy dany okręt, czołg itp. został zbudowany, w jakiej wojnie brał udział, ile osób liczyła załoga i wiele innych przydatnych informacji. Liczba zgromadzonych modeli wyniosła równo 30 sztuk. Największe z nich - dioramy Stanisława Filipa, miały po 3 m długości i były inscenizacją Lądowania w Normandii i walk na Wyspach Salomona. Wystawę uzupełniała kolekcja amerykańskich pojazdów pancernych i kołowych, niemieckie Tygrysy i Leopardy, okręt podwodny oraz pancernik, ORP "Orzeł", samolot Su-22 oraz pojazdy cywilne i ciężarowe.

 
Partnerzy:
Agencja Interaktywna Brandmark
mkidn