Miechowskie Spotkania Modelarskie
 

Miechowskie Spotkania Modelarskie

VI MIECHOWSKIE SPOTKANIA MODELARSKIE 22-23.02.2014

Już po raz szósty w Miechowie odbyły się Spotkania Modelarskie z cyklu: "Historia czołgiem się toczy", których organizatorem jest Modelarnia "Ikar" działająca przy CKiS w Miechowie.

Ekspozycja blisko stu plastikowych modeli redukcyjnych, głównie pojazdów pancernych z okresu drugiej wojny światowej oraz współczesnych, była udostępniona dla zwiedzających w sobotę i niedzielę 22 i 23 lutego w godz. od 10:00 do 17:00.

Dla miechowskich modelarzy to przede wszystkim okazja do szerszej prezentacji w środowisku lokalnym, ale także dodatkowe zajęcia warsztatowe, których data z reguły wyznaczana jest tuż przed najważniejszą imprezą modelarską roku – Bytom Festiwal, na który podopieczni CKiS-u udadzą się 15 marca.

Podczas Miechowskich Spotkań była więc okazja do "podciągnięcia" zaległości modelarskich, ale też prezentacja dość pokaźnego dorobku miechowskiej modelarni, który zwiedzający mogli obejrzeć z bardzo obszernym komentarzem. Na prezentowanej wystawie pojawiły się "ikarowe" nowości: amerykański transporter pływający LVT(A) – 2, izraelski czołg Merkava Mk. 1 – wykonane w skali 1:35 oraz radziecki samolot Jak-1M wykonany w skali 1:72.


 


 

V MIECHOWSKIE SPOTKANIA MODELARSKIE 20-24.02.2013

Historia na wyciągnięcie ręki!

Aż do dziewięciu dni organizatorzy wydłużyli zorganizowane już po raz piąty Miechowskie Spotkania Modelarskie zatytułowane "Historia czołgiem się toczy". A wszystko za sprawą zainteresowania szkół, które chętnie odwiedzały ekspozycję prawie stu plastikowych modeli redukcyjnych będących w posiadaniu Sekcji Modelarskiej "Ikar" Miechowskiego Domu Kultury. Kolekcja to niebywała, bowiem modele wykonane głównie w skali 1:35 dobitnie obrazują rozwój technologii wojskowej na świecie, zwłaszcza jeśli chodzi o pojazdy pancerne - od roku 1938 do teraźniejszości.

Po raz pierwszy miechowscy modelarze mieli możliwość skorzystania z nowych pomieszczeń Muzeum Ziemi Miechowskiej, gdzie przebywali dzięki uprzejmości dyrekcji i pracowników od 20 do 28 marca. Zwiedzanie wystawy, codziennie od 10:00 do 17-ej było poparte ciekawym komentarzem, a dodatkową atrakcją były projekcje filmów z budowy samolotu bombowego PZL.37B Łoś, który to model w skali 1:5 zbudowała miechowska modelarnia w latach 2008/2009.

W sobotę i niedzielę 23/24 lutego była też możliwość skorzystania z "kącika warsztatowego", a punktem kulminacyjnym Spotkań tradycyjnie już był test militarny, w którym nagrody dla uczestników ufudowało Centrum Rozwoju Com-Com Zone w Miechowie.

V Miechowskie Spotkania Modelarskie odbyły się przy ogromnej pomocy firmy SZU-KAJ z Miechowa, za co serdecznie dziękujemy!!!


 


 

IV MIECHOWSKIE SPOTKANIA MODELARSKIE 4-5.02.2012

W dniach 4-5 lutego Miechowski Dom Kultury już po raz czwarty zorganizował Miechowskie Spotkania Modelarskie z cyklu "Historia czołgiem się toczy", podczas których w holu głównym MDK zaprezentowali swoje prace modelarze zrzeszeni w Sekcji Modelarskiej MDK "Ikar". Wystawiono blisko sto modeli, a zdecydowaną większość na wystawie stanowiły repliki pojazdów kołowych i gąsienicowych z okresu II wojny światowej wykonane w skali 1:35.

Kilka z tych modeli pojedzie w ostatni weekend lutego na Międzynarodową Wystawę do Bytomia, także zobaczenie ich podczas dwóch dni Spotkań było nie lada gradką dla zwiedzających.

Oprócz prezentacji modeli i wymiany doświadczeń, omówiono szczegółowo plan pracy miechowskiej Modelarni na nadchodzący rok i zadbano tradycyjnie o kącik warsztatowy.

Organizatorzy przypominają, iż istnieje możliwość wystawienia całej kolekcji modeli w szkołach, placówkach kulturalno-oświatowych i innych instytucjach, nieodpłatnie. Prezentacja połącznona z komentarzem, może być znakomitym sposobem na pogłębianie wiedzy historycznej wśród odbiorców w każdym wieku.


 


 

III MIECHOWSKIE SPOTKANIA MODELARSKIE 5-6.03.2011

5/6 marca dla Miechowskiego Domu Kultury upłynął pod znakiem Miechowskich Spotkań Modelarskich z cyklu "Historia czołgiem się toczy". Organizatorzy przygotowali ekspozycję aż 107 modeli wykonanych przez szesnastu modelarzy reprezentujących Sekcję Modelarską MDK "Ikar".

W holu głównym MDK zorganizowano kącik warsztatowy oraz tradycyjnie giełdę modelarską. Podczas tej dwudniowej imprezy zadbano rónież o aspekt edukacyjny, bowiem dla młodych adeptów modelarstwa przygotowano test z wiedzy historycznej dotyczącej II wojny światowej oraz pokaz replik broni i akcesoriów militarnych, który przygotowała Szturmowo-Desantowa Miechowska Drużyna Sportowa.

Spotkania Modelarskie były także okazją na podsumowanie konkursu "Modelarze Na Start!" ogłoszonego w listopadzie ubiegłego roku. Puchar im. Eugeniusza Wołkowicza za wykonany w skali 1:72 samolot Fieseler Fi156 Storch otrzymał Janusz Patyna. Pozostałe puchary odebrali:

- puchar Burmistrza - Stanisław Filip za dioramę "Na odsiecz stolicy - wrzesień 1939",

- puchar dyr. MDK - Jacek Rakoczy za gąsienicowy transporter opancerzony w barwach wojsk izraelskich IDF M113 Fitter wykonany w skali 1:35,

- puchar publiczności - Łukasz Krupa za model M1 Abrams.

Niewątpliwie bohaterem tegorocznej edycji konkursu był Eryk Dźwigała, uczeń klasy V Szkoły Podstawowej Nr 2 w Miechowie, który zdobył aż cztery wyróżnienia oraz I miejsce w kategorii pojazdów wojskowych kołowych za Jeepa Willysa. Ten utalentowany miechowski modelarz dobrze rokuje na przyszłość, choć trzeba zaznaczyć, że pierwsze sukcesy poza Miechowem powoli odnotowują: Sebastian Rakoczy i Klaudia Cholewa.

Fundatorami nagród byli: Miechowski Dom Kultury, Paweł Buchaniec - sklep on-line "mojehobby.pl", Wojciech Bogacz - sklep on-line "dosklejania.pl", Burmistrz Gminy i Miasta - Dariusz Marczewski oraz dyr. MDK - Marcin Durman.

 

PROTOKÓŁ

spisany 3 marca 2011 na okoliczność rozstrzygnięcia konkursu modelarskiego

Modelarze na start!”

przeprowadzonego w miesiącach listopad 20010 – luty 2011

 

Jury w składzie: Marcin Durman, Zbigniew Nowak, Mateusz Płaszewski, Beata Wysocka podaje wyniki konkursu modelarskiego:

modele kartonowe

 • wyróżnienie – Janusz Patyna za czołg Tiger I

 

modele plastikowe

- w kategorii: pojazdy wojskowe kołowe

 • I miejsce – Eryk Dźwigała za Jeep Willys
 • II miejsce – Sebastian Rakoczy za M1117
 • III miejsce – Eryk Dźwigała za Sd. Kfz. 234/1 Puma
 • wyróżnienie – Anna Chmera za M1025 Hammer

 

- w kategorii: okręty

 • wyróżnienie – Tomasz Świątek za U2540 Type XXI

 

- w kategorii: śmigłowce w skali 1:48

 • wyróżnienie – Dorota Rakoczy za Bell AH-1F Cobra

 

- w kategorii: śmigłowce w skali 1:72

 • I miejsce – Klaudia Cholewa za Westland Wessex HAS.3
 • II miejsce – Katarzyna Pieniężna za Westland Lynx HAS.2
 • III miejsce – Jakub Zawartka za CH-47D Chinook
 • wyróżnienie – Krzysztof Górkiewicz za AH-1W Super Cobra

 

- w kategorii: figurki, dioramy oraz budowle

 • I miejsce senior oraz puchar Burmistrza Gminy i Miasta - Dariusza Marczewskiego – Stanisław Filip za dioramę „Na odsiecz stolicy” wrzesień 1939
 • I miejsce junior – Mikołaj Szwaja za Ruiny 1939
 • wyróżnienie – Eryk Dźwigała za figurki USA Soldiers

 

- w kategorii: pojazdy wojskowe gąsienicowe

 • I miejsce oraz puchar dyrektora MDK – Marcina Durmana – Jacek Rakoczy za transporter opancerzony w barwach wojsk izraelskich IDF M113 Fitter
 • II miejsce – Sebastian Rakoczy za M1 Panther II
 • III miejsce – Eryk Dźwigała za M4A1 Sherman
 • III miejsce – Łukasz Krupa za M1 Abrams
 • I miejsce senior – Anna Chmera za Sd. Kfz. 251/1 Hanomag

 

- w kategorii: samoloty

 • I miejsce oraz puchar im. Eugeniusza Wołkowicza – Janusz Patyna za Fieseler Fi156 Storch
 • wyróżnienie – Eryk Dźwigała za P-47D Thunderbolt
 • wyróżnienie – Kacper Zaporowski za Messerschmitt Bf-109G

 

Nagrodę publiczności zdobył model:

 • M1 Abrams Łukasza Krupy

 

Fundatorzy nagród: Miechowski Dom Kultury, Paweł Buchaniec sklep on-line „mojehobby.pl”, Wojciech Bogacz - sklep on-line „dosklejania.pl”, Burmistrz Gminy i Miasta – Dariusz Marczewski, Marcin Durman - dyr. MDK.

 

 


 

II MIECHOWSKIE SPOTKANIA MODELARSKIE 6-7.02.2010

W sobotę i niedzielę 6 i 7 lutego w holu głównym MDK mogliśmy podziwiać wystawę modeli zorganizowaną w ramach II Miechowskich Spotkań Modelarskich z cyklu "Historia czołgiem się toczy". Wystawiono prawie 50 modeli wystawców z Miechowa oraz Słomnik. Kolekcja pojazdów amerykańskich z okresu II wojny światowej, scenki z lądowania wojsk alianckich w Normandii, czy współczesne samoloty i rosyjskie czołgi skupiały uwagę nie tylko dzieci ale także dorosłych. Niewątpliwie dużą atrakcją dla zwiedzających były trzy modele samolotów nieżyjącego już znakomitego miechowskiego modelarza Eugeniusza Wołkowicza - twórcy "Karasia" i "Łosia" wykonane w bardzo dużej skali 1:5. Modele nieco mniejsze - Piper L, Jak-3 oraz Ił-10, latające na uwięzi, a wykonane od podstaw, choć niektóre niedokończone, wprawiały w osłupienie nie tylko laików, ale i znawców tematu..

Podczas dwudniowych Spotkań Modelarskich organizatorzy oprócz ekspozycji przygotowali kącik dla warsztatowiczów, czyli adeptów trudnej sztuki modelarskiej oraz szereg konkursów z wiedzy nie tyle historycznej, co dotyczącej wystawionych modeli. Większość odpowiedzi była wypisana przy poszczególnych modelach, wystarczyło tylko uważnie czytać opisy i można było zostać posiadaczem jakiegoś gadżetu. Niektórzy chyba do końca życia zapamiętają, że niemiecka Pantera to inaczej Panzer V, czołg załogi "Rudy 102" to T-34, a nazwa rosyjskiego myśliwca MiG to skrót od nazwisk: Mikojan Góriewicz.

Odwiedzającym wystawę dużo atrakcji przygotowała także Szturmowo-Desantowa Miechowska Drużyna Sportowa. Pokaz sprzętu (repliki karabinów maszynowych), celowanie do tarczy i symulacja odbicia zakładnika skupiały uwagę dosłownie wszystkich. W holu MDK miał też miejsce bogato zaopatrzony sklepik z artykułami modelarskimi.

Miechowskie Spotkania Modelarskie były także okazją do rozstrzygnięcia zimowego konkursu "Modelarze na start!" ogłoszonego w październiku ubiegłego roku. Konkurs przeprowadzono w 4 kategoriach, a wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe. Nagrodę główną im. Eugeniusza Wołkowicza za model niemieckiego samolotu Messerschmitt Bf-109 E3 otrzymał Jacek Rakoczy - uczeń IV klasy Szkoły Podstawowej w Parkoszowicach.

Kolejne Spotkania Modelarskie w Miechowie dopiero w październiku, ale już za trzy tygodnie przedstawiciele sekcji modelarskiej MDK będą reprezentować Miechów na Ogólnopolskim Festiwalu Plastikowych Modeli Redukcyjnych w Bytomiu. Przypominamy, że sekcja modelarska "Ikar" działa w MDK w każdy wtorek i czwartek w godz. 17:00 - 19:00.

PROTOKÓŁ

spisany na okoliczność rozstrzygnięcia konkursu modelarskiego

Modelarze na start!”

przeprowadzonego w miesiącach listopad 2009 – styczeń 2010

 

Jury w składzie: Marcin Durman, Zbigniew Nowak, Mateusz Płaszewski, Beata Wysocka podaje wyniki konkursu modelarskiego:

- w kategorii: dioramy

 • I miejsce – Stanisław Filip za Wyspy Salomona
 • wyróżnienie – Miłosz Bielawski

 

- w kategorii: pojazdy kołowe

 • wyróżnienie – Kamil Juzaszek za Jeep Willys
 • wyróżnienie - Miłosz Bielawski za Jeep Willys

 

- w kategorii: pojazdy gąsienicowe

 • I miejsce – Miłosz Bielawski za German Sdkfz. 139 Flakpanzer 38(t) „Gepard”
 • II miejsce – Marek i Łukasz Krupa za Panther Ausf. D
 • wyróżnienie – Kamil Juzaszek za Leopard 2 A5

 

- w kategorii: samoloty

 • I miejsce oraz puchar im. Eugeniusza Wołkowicza – Jacek Rakoczy za Messerschmitt Bf 109 E3
 • II miejsce – Łukasz Krupa za LeO 451 oraz Sebastian Rakoczy za Hawker Hunter FGA. 71
 • III miejsce – Piotr Nastarowski za Reggiane Re2000 Falco
 • wyróżnienie – Mateusz Kowal za Mig-31 BM

 

Fundatorzy nagród: Miechowski Dom Kultury, Wojciech Bogacz - sklep on-line „dosklejania.pl”, Marcin Durman - dyr. MDK, „SKOK Stefczyka”, Kursy Językowe "Hajek".

 

 


 

I MIECHOWSKIE SPOTKANIA MODELARSKIE 14.02.2009

14-ego lutego Miechowski Dom Kultury rozpoczął program "Ferie z Twoim MDK" wystawą modelarską, która odbyła się w ramach Miechowskich Spotkań Modelarskich. Odwiedzających było jak na lekarstwo i można wszystkich policzyć na palcach jednej dłoni, ale ci którzy odwiedzili tego dnia Dom Kultury na pewno nie mogli narzekać. Organizatorzy przygotowali bowiem pokaźną ekspozycję, w skład której weszło 25 modeli wykonanych przez 11-u modelarzy z terenu Miechowszczyzny. Można więc było podziwiać samoloty, czołgi, samochody osobowe i ciężarowe, okręty podwodne oraz makiety i dioramy - wykonane na bardzo wysokim poziomie.

Atrakcją Spotkań był niewątpliwie mini-warsztat modelarski, w którym każdy mógł spróbować swoich sił w próbie sklejania i malowania modeli. W ciągu kilku godzin wykonano wspólnymi siłami trzy modele, poznając przy okazji sposób wycinania form z wyprasek, obróbki materiałów, klejenia oraz różne techniki malowania i nanoszenia śladów eksploatacji.

Przede wszystkim jednak doszło do wspólnego spotkania pasjonatów tej dziedziny sztuki, dzięki czemu mogli się oni lepiej poznać, wymienić doświadczenia i porównać umiejętności. Każdy z uczestników dostał pamiątkowy dyplom i zaproszenie na kolejną wystawę za rok.


 
Partnerzy:
Agencja Interaktywna Brandmark
mkidn