Początki
 

Początki

Początki działalności miechowskiej Modelarni sięgają 1973 roku, kiedy to oddano do użytku pomieszczenie w obiektach LOK przy ul. Sienkiewicza w Miechowie, gdzie Modelarnia działała do 1981 roku.

Wprowadzenie stanu wojennego przyczyniło się do kilkuletniego zastoju w działalności Modelarni, aż wreszcie zaadoptowano pomieszczenia na piętrze dawnej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, ul. Rynek 17, tym samym przekazując Modelarnię w 1995 roku pod egidę Miechowskiego Domu Kultury, na czele z kierownikiem (także instruktorem i przede wszystkim szopkarzem o międzynarodowej sławie) - Eugeniuszem Wołkowiczem.

Szkicując historię Modelarni "Ikar" nie sposób nie wspomnieć o nestorze miechowskiego modelarstwa, nieprzerwanie działającego od lat czterdziestych - Jóżefie Bogaczu, zdobywcy wielu sukcesów krajowych i międzynarodowych. Któż z nas jeszcze pamięta tytułową stronę "Modelarza" z października 1974 roku, na której to stronie młody pan Józef z Miechowa dzierży w rękach model myśliwca bombardującego IŁ-2?

W roku 2004 Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie uhonorowało Modelarnię MDK "Ikar" dyplomem zasługi za propagowanie modelarstwa, wiedzy lotniczej, a w szczególności profesjonalizm w budowie modeli redukcyjnych i latających oraz popularyzację historii lotnictwa.

Obecnie modele miechowskiej Modelarni, autorstwa Eugeniusza Wołkowicza: samolot PZL-23 "Karaś" możemy podziwiać w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, natomiast PZL.37B "Łoś" w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

Od września 2013 roku modelarze miechowskiego "Ikara" działają jako Sekcja Modelarska pod patronatem Centrum Kultury i Sportu w Miechowie. Funkcję opiekuna sprawuje Marcin Durman.Calsonic Skyline GT-R 1/24 Tamiya

 
Partnerzy:
Agencja Interaktywna Brandmark
mkidn