ul. Racławicka 10
32-200 Miechów
tel. 41 383 13 31
ckis@miechow.eu
pon. 8.00 - 20.00
wt. - piąt. 8.00 - 22.00
sob.- niedz. w/g terminarza filmowego lub innych wydarzeń
Warsztaty fotograficzne w Domu Kultury w Miechowie
dotyczące teorii i techniki fotografii oraz jej obróbki cyfrowej
adresowane do osób początkujących
prowadzący: Ryszard Deńca
Zapraszamy na siedem warsztatów
Daty warsztatów:
15 października
-godzina 15:00
-godzina 16:00
16 października
-godzina 15:00
-godzina 16:00
17 października
-godzina 15:00
-godzina 16:00
-godzina 17:00
Wstęp bezpłatny
Obowiązują zapisy pod telefonem 413831311
________________________________________________________________________________________________________________________________
W dniu 15 paździenika 2024 ruszył cykl warsztatów skierowany do osób początkujących, które chcą poznać teorię i technikę fotografii oraz podstawy obróbki cyfrowej przy użyciu aparatów w telefonach komórkowych. Składał się on z 7 spotkań, prowadzącym był Pan Ryszard Deńca. Warsztaty były zaplanowane tak, aby maksymalnie wykorzystać możliwości fotografii mobilnej, oferując zarówno solidne podstawy teoretyczne, jak i praktyczne ćwiczenia dostosowane do specyfiki aparatów w smartfonach.
Tematem pierwszego warsztatu było wprowadzenie do fotografii. Została omówiona krótka historia fotografii, rodzaje aparatów fotograficznych i ich zastosowanie. Uczestnicy dowiedzieli się jaki sprzęt powinna wybrać osoba początkująca. Dowiedzieli się również jakie są funkcje aparatu cyfrowego i wykonali ćwiczenia z manualnym ustawieniem ekspozycji (tryby aparatu: automatyczny, półautomatyczny, manualny). Następnym elementem było wprowadzenie do fotografii mobilnej. Uczestnicy poznali podstawowe terminy takie jak ekspozycja, przesłona, czas naświetlania, ISO. Prowadzący wyjaśnił jakie są różnice między fotografią mobilną a fotografią tradycyjną oraz omówił funkcje aparatów w smartfonach. Drugi warsztat poświecony był kompozycji i perspektywie w fotografii mobilnej. Zostały wyjaśnione podstawowe zasady kompozycji: reguła trójpodziału, linie wiodące, kadrowanie. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak pracować z perspektywą.
Kolejne dwa warsztaty odbyły się 16 października. Tematem trzeciego warsztatu było światło w fotografii mobilnej. Został omówiony wpływ światła na jakość zdjęć: światło naturalne vs sztuczne a także techniki fotografowania w różnych warunkach oświetleniowych. Uczestnicy dowiedzieli się jak korzystać z dostępnych narzędzi do modyfikacji światła. Następnym z tematów było fotografowaniu obiektów w ruchu i statycznych. Omówiono techniki zamrażania ruchu i tworzenia efektu rozmycia (motion blur), wykorzystanie trybów sportowych lub zdjęć seryjnych w smartfonach a także fotografowanie statycznych obiektów z naciskiem na szczegóły i tekstury. Czwarty warsztat poświęcony był wprowadzeniu do obróbki zdjęć, zarówno na smartfonie, jak i korzystając z bezpłatnych narzędzi dostępnych w internecie. Prowadzący przedstawił popularnych aplikacji do edycji zdjęć na telefonach (Snapseed, Lightroom Mobile, VSCO), oraz stronę canva.com. Grupa poznała podstawowe techniki edycji: korekta ekspozycji, kontrastu, nasycenia, prostowanie zdjęć. W części praktycznej poznała edycja zdjęć z wykorzystaniem wybranych aplikacji: poprawę kolorów, korygowanie ekspozycji oraz ćwiczyła z doborem filtrów i prostymi korektami.
Warsztaty piąty, szósty i siódmy w dniu 17 października były warsztatami plenerowymi, które odbyły się w parku miejskim w Miechowie. Każdy uczestnik dostał różnego rodzaju zadania, m.in. skomponowania zdjęcia z wykorzystaniem reguły trójpodziału lub symetrii, wykonania zdjęć w różnych warunkach oświetleniowych: w cieniu, w pełnym słońcu, przy rozproszonym świetle. Uczestnicy wykonali zdjęcia detali: architektury, roślin, a także zdjecia portretowe. Dowiedzieli się na temat pracy z czasem naświetlania w smartfonach oraz jak korzystanie z trybów seryjnych do uchwycenia najlepszych momentów.