środa, 17 lutego 2021
Bitwa Miechowska 1863- Przebieg
Przypominamy, że dziś 158. rocznica Bitwy Miechowskiej. O godzinie 11.00 w kościele św. Barbary rozpoczęła się msza św., natomiast o godzinie 12.15 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem z orłem na rynku.
W dzisiejszym odcinku naszej serii, przypominamy krótko przebieg samej bitwy, natomiast w następnym omówimy jej skutki. Gorąco zachęcamy do wyczerpującego materiału nagranego przez Muzeum Niepodległości w Warszawie, omawiającego to ważne wydarzenie.
BITWA MIECHOWSKA- PRZEBIEG
Plan Kurowskiego zakładał atak na Miechów z dwóch stron: z południa od szosy krakowskiej i wschodu- z kierunku drogi do Skalbmierza. Pomimo sygnałów o tym, że Rosjanie wiedzą o nadejściu powstańców, dowódca nie przeprowadził rozpoznania, ani też nie obrał łatwiejszego kierunku głównego natarcia. Po godzinie 5.00 nad ranem 17 lutego 1863 r. rozpoczęła się tragiczna w skutkach bitwa. Rosjanie czekając na nadejście oddziału obstawili swoim batalionem strzeleckim dzisiejszą ulicę Piłsudskiego, zajmując również wzgórze, na którym znajduje się cmentarz. Droga przebiega tamtędy wąwozem, co wymuszało na atakujących pozostanie w zwartej linii i uniemożliwiało rozproszenie ataku. Pomimo niesprzyjających zimowych warunków powstańcom udało się opanować cmentarz i kościółek św. Barbary. Wróg wycofał się stwarzając możliwość przypuszczenia szturmu na rynek miasta. Rosjanie schronili się w klasztorze i okolicznych domach, ostrzeliwując Polaków z okien i bram. Rozpoczęli kontratak na powstańców, a ci w wyniku znacznych strat zaczęli wycofywać się ulicami ponownie obsadzonymi rosyjskimi strzelcami. Los bitwy mógł odwrócić atak oddziału Wojciecha Cybulskiego na słabo bronioną zachodnią część miasta, ale nie nadszedł na czas. Utrata elementu zaskoczenia błędy taktyczne i brak koordynacji działań przyczyniły się do klęski powstańców.
Materiał nagrany przez Muzeum Niepodległości w Warszawie na temat Bitwy Miechowskiej