pl. T. Kościuszki 1A
32-200 Miechów
tel. 41 38 313 11
ckis@miechow.eu
od 1 V - 30 IX
wt. - pt. 9:00 - 17:00
sob. 9:00 - 14:00
od 1 X - 30 IV
pon. pt. 9:00 - 17:00
„Miechów na mapie turystyczno-pielgrzymkowej Małopolski” - pod takim hasłem odbyło się study tour, w którym uczestniczyli przedstawiciele biur podróży, organizacji turystycznych, izb – gospodarczych i turystyki oraz stowarzyszeń z województw: mazowieckiego, śląskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Uczestników study tour, przed budynkiem dawnego klasztoru, witała młodzież z Gimnazjum nr 1 w Miechowie. Uczniowie ubrani w stroje stylizowane na te z epoki Macieja Miechowity częstowali gości miechowskimi krówkami. Wydarzenie oficjalnie otworzyli: Wojciech Kozak, wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Dariusz Marczewski, burmistrz Gminy i Miasta Miechów oraz ks. Mirosław Kaczmarczyk, proboszcz Parafii Grobu Bożego w Miechowie. Podczas inauguracji obecni byli także: wójt Adam Samborski, radny wojewódzki Adam Domagała oraz Zenon Czekaj, przewodniczący Rady Miejskiej w Miechowie.
Uczestnicy wyruszyli m.in. tropem zakonników i artystów. Zwiedzanie rozpoczęli od Bazyliki Grobu Bożego, krużganków z Kaplicą Grobu Bożego oraz Muzeum Ziemi Miechowskiej. O tych miejscach opowiadał Włodzimierz Barczyński, dyrektor MZM. Z kolei Galerię Sztuki „U Jaksy” oraz Dom Pracy Twórczej im. Stefana Żechowskiego pokazała Krystyna Olchawa, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych „U Jaksy”. W pierwszym dniu goście zwiedzili także Zamek na Mirowie w Książu Wielkim oraz wzięli udział w warsztatach w serowarni „Magdalenka” w Chobędzy doskonale prowadzonych przez Magdalenę Krężołek. Wieczorem mogli usłyszeć wyjątkowy koncert w wykonaniu Andrzeja Gaździckiego oraz Karoliny Strycharz.
Pola bitewne, Kopiec Kościuszki oraz park – to wszystko uczestnicy study tour zobaczyli w Racławicach. W drugim dniu wizyty odwiedzili również Gospodarstwo Agroturystyczne p. Król w Niezwojowicach gdzie obejrzeli m.in. makietę Bitwy pod Racławicami oraz skosztowali pysznych wędzonych śliwek. Po gospodarstwie oprowadzali i m.in. herbatką lipową częstowali Danuta i Janusz Królowie, Agnieszka Król oraz Anna Stokłosa-Gaweł. W tym dniu poznali też ofertę krytej pływalni w Miechowie i zwiedzili dworek „Zacisze”. Przez dwa dni mogli także poznać bazę gastronomiczno-noclegową. Study tour zakończyło ognisko w ogrodach parafialnych.
Organizacja wydarzenia była możliwa dzięki dofinansowaniu z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach programu „Małopolska Gościnna”. Beneficjentem projektu jest Parafia Grobu Bożego w Miechowie, a jego koordynatorem Promocja i Punkt Informacji Turystycznej działające przy CKiS. Partnerami study tour były: Gmina i Miasto Miechów, Gmina Racławice, Powiat Miechowski, Muzeum Ziemi Miechowskiej, Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy”, Gimnazjum nr 1 w Miechowie, Zespół Szkół w Książu Wielkim, Zespół Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowe, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie, Poczta Polska – Urząd Pocztowy w Miechowie, Akcja Katolicka oraz: Serowarnia „Magdalenka” w Chobędzy, Restauracja „Vita”, Karczma „Antolka”, Karczma „Siedlisko”w Strzeżowie, Hotel Mercure Racławice Dosłońce Conference & Spa, Zajazd „Miechus” w Miechowie, Gospodarstwo Agroturystyczne w Niezwojowicach.
Uczestnicy study tour wypełnili ankiety, które pozwolą m.in. na opracowanie oferty dla turystów, która – zdaniem przedstawicieli z branży turystycznej – mogłaby się cieszyć powodzeniem wśród potencjalnych turystów.