pl. T. Kościuszki 1A
32-200 Miechów
tel. 41 38 313 11
ckis@miechow.eu
od 1 V - 30 IX
wt. - pt. 9:00 - 17:00
sob. 9:00 - 14:00
od 1 X - 30 IV
pon. pt. 9:00 - 17:00
Dzisiaj prezentujemy nową serię o wnętrzu Bazyliki Grobu Bożego. Choć jest ona jednym z najważniejszych zabytków Miechowa, często jeszcze niewiele wiemy o jej historii i architekturze.
Widoczna na zdjęciu ambona pochodzi z 1777 r. Składa się z kosza ozdobionego scenami z życia Jezusa. Siedzące na ambonie postacie to czterech ewangelistów: św Mateusz, św Jan (z orłem), św. Łukasz (z wołem), św. Marek (z lwem). Na szczycie daszka ambony widzimy anioła z tablicami z dziesięciorgiem przykazań. Po bokach znajdują się postacie upadłych aniołów. Ciekawym detalem jest rzeźba ręki trzymającej krzyż. Niegdyś zakonnicy mieli obowiązek poruszania w kazaniach przede wszystkim tematów związanych z męką i śmiercią Jezusa, a trzymany przez nich w rękach krzyż miał wpływać na wyobraźnię odbiorców i w bardziej bezpośredni sposób przybliżać te motywy. Ciągłe trzymanie uniesionego krzyża stanowiło pewną trudność, dlatego też- dla wygody taki element został wbudowany w ambonę. Warto zwrócić uwagę- ponieważ można znaleźć ten detal nie tylko w miechowskiej bazylice, ale i w innych kościołach.
Każdemu, kto chciałby odkryć na nowo bazylikę, poznać wiele ciekawostek na jej temat polecamy album „Bazylika Grobu Bożego w Miechowie” autorstwa W. Barczyńskiego, który można jeszcze nabyć w Punkcie Informacji Turystycznej w Miechowie- na Placu Kościuszki.
Autor zdj. R. Deńca